عمر مفید کاتالیست چقدر است؟

عمر مفید کاتالیست چقدر است؟

کاتالیست قطعه‌ای است که در مسیر خروجی دود خودرو تعبیه می‌شود، بین موتور و اگزوز قرار دارد و تصفیه گازهای خروجی را انجام می‌دهد.

نصب کاتالیست بر روی خودروها در ایران از سال ۱۹۷۰ اجباری شد.

خودروهای ساخت داخل بعد از آن تاریخ به کاتالیست مجهز شدند، اما مساله این است که کاتالیست یک قطعه مصرفی است و بعد از مدتی باید تعویض شود.

این قطعه در عین حال قیمت بالایی دارد و قطعه گرانی به حساب می آید که باعث می‌شود بسیاری از مالکان خودرو از تعویض آن خودداری کنند، به طوری که بازار کاتالیست اجاره‌ای برای دریافت معاینه فنی نیز داغ است.

کاتالیست‌های تقلبی مصرف سوخت را بالا می‌برد

تولید کاتالیست‌های بی‌کیفیت موضوع دیگری است که این روزها رواج پیدا کرده است. کاتالیست‌سازان بزرگ می‌گویند بعضی شرکت‌ها برای برخورداری از سود حاصل از فروش این قطعات، کاتالیست‌های غیراستاندارد تولید کرده‌اند.

پایه سرامیکی کاتالیست‌های غیراستاندارد، بدون مواد تصفیه کننده تولید می‌شود. گاهی یک ماکت خالی بدون پایه سرامیکی به بازار عرضه می‌شود.

کاتالیست با استاندارد یورو ۴ ۱۰۰ و یورو ۵، ۱۲۰ هزار کیلومتر عمر می‌کند.

نصب چنین کاتالیست‌هایی نه تنها تأثیری بر تصفیه گازهای خطرناک ندارد، بلکه افزایش مصرف سوخت و انتشار گازهای خطرناک را به دنبال دارد.

نکته مهم این است که تشخیص کاتالیست استاندارد برای مردم عادی امکان پذیر نیست و سودجویان کاتالیست‌های غیراستاندارد را با قیمت قطعه اصلی می‌خرند.

گفته می‌شود در بعضی موارد، تعمیرکاران به دور از چشم صاحب خودرو، کاتالیست را از روی آن باز و مواد ارزشمند آن را خالی می‌کنند و کاتالیست بدون خاصیت را دومرتبه بر روی خودرو می بندند.

عمر مفید کاتالیست چقدر است؟

کاتالیست با استاندارد یورو ۴ ۱۰۰ و یورو ۵، ۱۲۰ هزار کیلومتر عمر می‌کند. باید دقت داشت که این اعداد می‌تواند با توجه به کارکرد خودرو تغییر کند.

با توجه به نکات مطرح شده پیشنهاد می‌شود صاحبان خودرو  برای اطمینان از صحت و سلامت کاتالیست و استاندارد بودن آن برای تعویض این قطعه به تعمیرگاه‌های مطمئن مراجعه کنند.

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *