علائم نشت اگزوز

سیستم اگزوز مسئول کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای تولید شده توسط وسیله نقلیه ی شما است. اگزوز از زیان این گازهای سمی گلخانه ای قبل از خروج از خودرو و رها شدن در محیط زیست می کاهد. یک سیستم اگزوز که به درستی کار می کند برای عملکرد ایمن وسیله نقلیه شما ضروری است.

نشت اگزوز می‌تواند باعث ورود گازهای خطرناک به اتمسفر شود که می‌تواند مشکلاتی مانند بخار در کابین و بازرسی‌های ناموفق آلایندگی ایجاد کند. بسیاری از این گازهای مضر بی بو هستند، به این معنی که متوجه نشت آنها به داخل کابین مسافران نخواهید شد. قرار گرفتن طولانی مدت در معرض این گازهای گلخانه ای می تواند شما و مسافرانتان را بیمار کند.

اگر در شهری زندگی می کنید که تست آلایندگی دارد، نشت اگزوز می تواند منجر به رد شدن در تست شود و شما را مجبور کند قبل از اینکه بتوانید به طور قانونی وسیله نقلیه خود را اداره کنید، مشکل را حل کنید. بنابراین تشخصیص علائم نشت اگزوز ضرورت دارد. اگر هر یک از علائم زیر را مشاهده کردید، وقت آن است که با ارائه دهنده خدمات خود قرار ملاقات بگذارید.

صدای موتور

افزایش صدای موتور نشانه رایج نشت اگزوز است. به صدای بلند گوش دهید، به خصوص در هنگام شتاب. همچنین ممکن است در حین کار کردن موتور، صدای خش خش متناوب را بشنوید.

از دست دادن شتاب و قدرت

نشتی اگزوز می تواند بر عملکرد موتور شما تأثیر بگذارد. ممکن است متوجه شوید که وقتی پدال گاز را فشار می‌دهید، وسیله نقلیه‌تان به‌طور معمول شتاب نمی گیرد. اگر نشتی اگزوز رفع نشود، خودروی شما همچنان قدرت خود را از دست خواهد داد.

کاهش مصرف سوخت

اگر سفرهای بیشتری به پمپ بنزین انجام می دهید، نشت اگزوز می تواند مقصر باشد. وقتی وسیله نقلیه شما نشتی اگزوز داشته باشد، تعادل نسبت هوا به سوخت شما ممکن است مختل شود. نسبت نامناسب هوا به سوخت باعث می شود موتور کارایی کمتری داشته باشد و باعث کاهش راندمان کلی موتور شود.

بوی گاز

استشمام دود گاز در داخل وسیله نقلیه شما می تواند نشانه نشت اگزوز باشد. اگر یک لوله اگزوز آسیب ببیند، می تواند دود گاز را به داخل کابین سرنشینان وسیله نقلیه شما منتقل کند.

علل و اقدامات پیشگیرانه

رانندگی در جاده های ناهموار و اجزای سیستم اگزوز با آسیب زنگ زدگی مهمترین دلایل نشت اگزوز هستند. رانندگی در جاده های ناهموار می تواند باعث شود که سیستم اگزوز شما در معرض لرزش و ضربات قرار گیرد که می تواند باعث ضعیف شدن سوراخ ها و اجزای ساختاری شود، در حالی که  نقاطی با آسیب زنگ زدگی و خوردگی در قطعات سیستم اگزوز، نقاط مستعدی برای ایجاد نشت اگزوز می باشند.

 

علاوه بر این، اگر یکی از آویزهایی که سیستم اگزوز شما را در جای خود محکم می‌کند، بیفتد یا بخش جداکننده لاستیکی بیش از حد فرسوده شود، سایر قسمت‌ها ممکن است ضعیف شده یا آسیب ببینند، زیرا در حین کار خودرو لرزش و ضربه بیشتری وارد می‌کنند.

 

بهترین راهکار شما در برابر نشت اگزوز و مشکلات ناشی از آن این است که از ارائه دهنده خدمات خود بخواهید سیستم اگزوز را به طور منظم بازرسی کند. بررسی سیستم اگزوز به شما کمک می کند تا هر مشکلی را قبل از تبدیل شدن به یک مشکل بزرگتر پیدا کنید و برطرف کنید.

 

منبع:

https://www.walkerexhaust.com/support/exhaust-101/signs-of-an-exhaust-leak.html

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *