شمع خودرو را چه زمانی عوض کنیم؟

شمع خودرو را چه زمانی عوض کنیم؟

قطعه نیوز: شمع موتور، قطعه‌ای کوچک و تقریبا ارزان که تاثیر بسزایی در عملکرد فنی خودرو و کاهش مصرف سوخت دارد.

به گزارش خبرنگار «قطعه نیوز»، این قطعه محافظی از جنس چینی و الکترود دارد و از یک سو در محفظه احتراق و سیلندر قرار گرفته و از سوی دیگر با وایر شمع پیوند خورده است تا جریان برق را برساند.

تعویض شمع خودرو

می‌توان گفت شمع موتور وظیفه ایجاد انفجار در محفظه احتراق و به دنبال آن حرکت دادن سیلندرها به سمت پایین را دارد.

سوخت توسط سوزن سوخت به درون سیلندر پاشیده و توسط سوپاپ‌ها فشرده می‌شود. در این حالت شمع جرقه می‌زند و انفجار در محفظه احتراق اتفاق می‌افتد.

اگر شمع به خوبی عمل نکند، یعنی در زمان مشخص جرقه نزند سیلندر حرکت نمی‌کند. این موضوع باعث افزایش آلایندگی و صدمه به دیگر قطعات موتور می‌شود.

نکته مهم این است که شمع‌ها جزو قطعات مصرفی به شمار می‌آیند و لازم است که در زمان معین عوض شوند.

شمع خودرو کی خراب می‌شود؟

برای تشخیص زمان مناسب برای تعویض شمع خودرو لازم است توجه کنید که محل نصب شمع‌ در معرض دید صاحب خودرو قرار ندارد. این نکته توجه به نشانه‌های خرابی شمع را ضروری می‌کند.

هنگامی که شمع کارایی خود را از دست می‌دهد، قدرت موتور کاهش پیدا می‌کند، بنابراین اگر متوجه شدید که قدرت خودروی‌تان کم شده است، شمع آن را بررسی کنید.

نشانه دیگر این است که شمع خراب مصرف سوخت خودرو را بالا می‌برد. درصورتی که مصرف سوخت خودرو زیاد شد، بهتر است شمع‌های خودرو را مورد بررسی قرار دهید.

بد استارت خوردن خودرو نیز علامت دیگری برای خرابی شمع است، چراکه موتور نسبت به همیشه سردتر است و جرقه لازم برای اشتعال به مخلوط بنزین و هوا نمی‌رسد.

همچنین وقتی یکی از سیلندرهای خودرو از کار افتاد، شمع باید عوض شود.

چه شمعی برای خودرو بخریم؟

شمع‌های موجود در بازار از نظر عمر مفید یکسان نیستند، با این حال، رقم معمول برای تعویض شمع، ۵۰ هزار کیلومتر است. شمع‌هایی هم وجود دارند که با آنها می‌توان بیش از ۹۰ هزار کیلومتر را طی کرد.

علاوه بر تعویض، شمع‌ها گاهی نیاز به سرویس دارند، چراکه با گذشت زمان، فاصله یکی از الکترودهای سر شمع‌ با دیگر الکترود آن زیاد می‌شود و جرقه تشکیل نمی‌شود. در این هنگام باید با آچاری به نام فیلر این فاصله را به حالت قبل برگرداند.

علاوه بر آن گاهی دوده و مواد زائد در شمع رسوب می‌کند و باید آن را تمیز کرد.  بهترین زمان سرویس شمع، هر ۲۰ هزار کیلومتر یک بار برآورد می‌شود.

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *