جا ماندن صنعت خودروی ایران در ماراتن جهانی

صنعت خودروی جهان در پی برنامه کاهش مصرف سوخت های فسیلی و تولید کربن خنثی به سمت تولید خودروهای برقی در حرکت است اما صنعت خودروی ایران در حال از دست دادن این فرصت بوده و تا به امروز اقدام جدی درباره تولید خودروهای برقی انجام نداده است.

pros-and-cons-of-electric-trucks-4

خودروسازان بزرگ دنیا تصمیم دارند تا سال ۲۰۳۰ بخشی از تولید خود را به خودروهای برقی اختصاص دهند .

به عنوان مثال، شرکت تویوتای ژاپن قصد دارد طی ۴ سال آینده ۱۵ مدل خودروی تمام الکتریکی به جهان عرضه کند.
به گزارش رویترز، شرکت خودروسازی تویوتای ژاپن اعلام کرد تا سال ۲۰۲۵، تعداد ۱۵ مدل خودروی تمام الکتریکی به بازار عرضه خواهد کرد. این برنامه بخشی از طرح تویوتا برای گسترش خطوط تولید خودروهای تمام برقی خود تا پیش از سال ۲۰۵۰ و حذف خودروهای با موتورهای احتراق درونی است.
در این میان دیگر بزرگان صنعت خودرو جهان نیز برنامه های خود درباره تولید خودروهای برقی را منتشر کرده اند.

اما این سوال مطرح است که صنعت خودروی ایران که گرفتار تصمیمات سیاسی و زیان انباشت و… است، برنامه ای برای این موضوع در اختیار دارد؟

سعید مدنی مدیرعامل اسبق گروه خودروسازی سایپا با اشاره به این موضوع، اظهار کرد: به صورت پراکنده اقداماتی انجام شده ، یعنی یک یا دو نمونه خودروی برقی ساخته شده است اما فعالیت معنی داری تا به امروز صورت نگرفته است.

وی بیان کرد: بدون شک خودروسازان خارجی که قرار است تا سال ۲۰۳۰ بخشی از تولید خود را به خودروهای برقی اختصاص دهند، از ۱۵ سال پیش اقدامات اجرایی را آغاز کرده و خود را برای بازار ۲۰۳۰ آماده کرده اند.

مدنی تصریح کرد: اما صنعت خودروی ایران در این زمینه اقدامی انجام نداده و اگر روزی چنین تصمیمی در دستور کار قرار بگیرد در بخش هایی به ویژه باتری خودروهای برقی، وابسته به خارج خواهیم بود. البته زیرساخت ها برای تولید موتور های برقی در کشور وجود دارد اما به طور کلی اقدامی انجام نشده و خودروسازان نیز برنامه مدونی در این باره ندارند.

به گفته مدیرعامل اسبق گروه خودروسازی سایپا، در سند چشم انداز ۱۴۰۴ صنعت خودرو که متاسفانه چندین بار مورد بازنگری قرار گرفته، باید توجه ویژه ای به خودروهای برقی صورت بگیرد. حداقل باید اقدامات از امروز به صورت آزمایشی شروع تا ۲۰ سال  دیگر ۱۵ درصد بازار به خودروهای برقی اختصاص پیدا کند.

اما حضور بخش خصوصی می تواند در تامین سرمایه مورد نیاز این طرح موثر باشد. مدنی درباره اینکه بخش خصوصی تا چه اندازه می تواند در تولید خودروهای برقی نقش آفرین باشد، گفت: بخش خصوصی می تواند به این موضوع وارد شود اما این بخش در برخی زمینه ها که نیازمند هزینه های بسیار باشد، محتاط حرکت می کند. به عنوان مثال تا چند سال پیش یکی از معضلات خودروهای برقی تامین باتری آن بود زیرا خودروساز باتری ساز نیست. در نتیجه اگر زیرساخت های لازم برای این موضوع فراهم شود می توان برای افزایش تولید برنامه ریزی کرد.

وی تاکید کرد: البته بخش خصوصی هوشیار تر بوده و می تواند کار را با سرعت پیش ببرد اما باید دولت زمینه های لازم را فراهم کند.

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *