شش یا هشت سیلندر

سیلندر واحد قدرت موتور خودرو است. سیلندر محفظه‌ای است که بنزین در آن می‌سوزد و به نیروی پیشبرنده تبدیل می‌شود. اکثر اتومبیل‌ها چهار، شش یا هشت سیلندر دارند. به طور کلی، موتور دارای تعداد سیلندر بیشتر همچون پیشرانه هشت سیلندر، قدرت بیشتری تولید می‌کند و مصرف سوخت بیشتری دارد.

یک موتور احتراق داخلی از یک پیستون متحرک و یک سیلندر ثابت تشکیل شده است. گاز حاصل از احتراق مخلوط هوا و سوخت آزاد می‌شود و پیستون را هل می‌دهد و میل‌لنگ را می‌چرخاند. سپس با یک واکنش زنجیره‌ای و حرکت چرخ‌دنده‌ها در پیشرانه، چرخ‌های خودرو به حرکت در می‌آیند.

اگزوز هشت سیلندر

بیشتر سیلندرها یا در خطی مستقیم کنار هم قرار می‌گیرند (مانند موتور 4 سیلندر ردیفی)  یا در دو ردیف مرتب می‌شوند (مانند موتور 8 سیلندر خورجینی). تعداد سیلندرها تاثیر زیادی در دوام و ماندگاری موتور خودرو ندارد و سلامت و ماندگاری موتور با تعمیر و نگهداری منظم از اتومبیل تضمین می‌شود. با این مقاله از توربومگ همراه شوید.

موتور خورجینی V8 یا پیشرانه هشت سیلندر، موتوری رایج و قدرتمند در صنعت خودروسازی است. اولین نوع موتور هشت سیلندر خورجینی را مهندس فرانسوی «لئون لوواواسور» در سال 1902 اختراع کرد و این موتور در هواپیماها و قایق‌های موتوری استفاده شد و در سال 1904 در ماشین‌‌های مسابقه‌ای شرکت رنو به کار رفت و پس از آن دیگر کارخانه‌های خودروسازی نیز از پیشرانه هشت سیلندر v8 استفاده کردند.

در موتور هشت سیلندر v شکل دو ردیف چهارتایی سیلندر وجود دارد که با زاویه 90 درجه به شکل حرف v قرار گرفته‌اند. در بعضی موتورهای v8 زاویه‌های دیگری همچون 45، 60 و 72 درجه وجود دارد که باعث می‌شود موتور جای کمتری اشغال کند.

مشخصات مثبت و منفی موتور V8

پیشرانه v8 قیمت بیشتری از موتورهای کوچک‌تر مانند V6 دارد.

موتور خورجینی V8 به دلیل داشتن تعداد قطعات متحرک بیشتر، هزینه تعمیر و نگهداری بالاتری دارند.

موتور v8 نیروی بسیار بیشتری نسبت به موتور V6 تأمین می‌کند اما سوخت بیشتری هم مصرف می‌کند.

تعمیر پیشرانه v8 به علت پیچیدگی بیشتر، دشوارتر از موتور v6 است.

پیشرانه v8 عملکرد روان و لرزش‌های کمتری دارد.

خودروی دارای پیشرانه هشت سیلندر v8 در صورتی برای شما مناسب است که به دنبال خودرویی با شتاب و قدرت بالا هستید و به افزایش مصرف سوخت اهمیت زیادی نمی‌دهید.

اگر بیشتر دورن‌شهری رانندگی می‌کنید خودروی دارای موتور خورجینی V8 برای شما مناسب نیست زیرا مصرف سوخت غیراقتصادی دارد.

روش‌های شماره‌گذاری سیلندرها در موتورهای v8

شماره‌گذاری سیلندر نحوه جهت‌گیری و کنار هم قرار گرفتن حفره‌های داخل بلوک را مشخص می‌کند. شماره‌گذاری هر سیلندر می‌تواند آن را متمایز کند و ترتیب احتراق هر سیلندر را نشان دهد.

یک موتور هشت سیلندر خورجینی چهار سیلندر در دو سمت موتور قرار گرفته‌اند. در آدرس دادن محل قرارگیری قطعات درون اتومبیل یا موتور توجه داشته باشید که مرجع چپ و راست از دید رانندۀ درون خودرو در نظر گرفته می‌شود.

شماره‌گذاری سیلندرها تنها یک روش استاندارد ندارد و هر سازنده سیستم خاص خود را انتخاب می‌کند، اما متداول‌ترین روش برای شماره‌گذاری سیلندرهای یک موتور هشت سیلندر v8 این است که هنگامی که روبروی موتور خودرو ایستاده‌اید سیلندری که در سمت راست به شما نزدیک‌تر است، سیلندر شماره یک است و سیلندری که در سمت چپ به شما نزدیک‌تر است، سیلندر شماره دو است.

این نوع شمارش راست به چپ در هر هشت سیلندر با این الگو ادامه دارد. در واقع، تمام سیلندرهای شماره فرد در سمت راست شما قرار دارند و تمام سیلندرهای شماره زوج در سمت چپ شما قرار دارند. این روش در اتومبیل‌های نیسان و تویوتا استفاده می‌شود. شرکت فورد موتور سیلندرهای خود را از جلو به عقب در امتداد هر طرف شماره‌گذاری می‌کند.

ترتیب احتراق سیلندرهای موتور هشت سیلندر v شکل

سیلندرهای موجود در موتور  v8همزمان مشتعل نمی‌شوند. هر سیلندر در نوبت خود مشتعل می‌شود که نظم آن الزاما با شماره‌گذاری سیلندرها یکسان نیست. به عنوان مثال در خودروهای شرکت فورد ترتیب احتراق به شرح زیر است: سیلندر شماره یک و پس از آن پنج، چهار، دو، شش، سه، هفت و در نهایت شماره هشت (1 – 5 – 4 – 2 – 6 – 3 – 7 – 8). سپس چرخش دوباره شروع می‌شود و تا زمانی که موتور در حال کار است ادامه می‌یابد.

ترتیب احتراق بین مدل‌های مختلف هر شرکت سازنده تغییر کند. سه ترتیب ممکن دیگر برای شماره‌گذاری سیلندر در موتور v8 به صورت (1 – 8 – 4 – 3 – 6 – 5 – 7 – 2)، (1 – 5 – 4 – 8 – 6 – 3 – 7 – 2) و (1 – 2 – 7 – 8 – 4 – 5 – 6 – 3) است. همیشه بهترین کار این است که کتابچه راهنمای مالک خودرو را برای ترتیب احتراق سیلندرهای موتور هر اتومبیل خاص بررسی کنید.

انواع میل‌لنگ در پیشرانه هشت سیلندر v8

در پیشرانه هشت‌سیلندر v8دو نوع طراحی میل‌لنگ وجود دارد: میل‌لنگ ضربدری و میل‌لنگ تخت.

میل‌لنگ ضربدری در بیشتر خودروهای دارای موتور v8 استفاده می‌شود. در میل‌لنگ ضربدری چهار یاتاقان میل‌لنگ با زاویه 90 درجه نسبت به هم قرار می‌گیرند. میل‌لنگ ضربدری دارای وزنه‌های تعادلی است که سبب حفظ بالانس موتور می‌شود و لرزش‌ها را کم می‌کند و میل‌لنگ عملکرد نرم‌تری دارد.

میل‌لنگ تخت کمتر در پیشرانه v8 مورد استفاده قرار می‌گیرد اما مزایایی نسبت به میل‌لنگ ضربدری دارد. میل‌لنگ تخت دارای دو جفت یاتافان است که با زاویه 180 درجه از یکدیگر قرار می‌گیرند. البته بسیاری از موتورهای v8 طراحی شده برای خودروهای مسابقه‌ای از میل‌لنگ‌های تخت استفاده می‌کنند. چون این میل‌لنگ، شتاب‌گیری سریع‌تری دارد. میل‌لنگ‌های تخت راندمان اگزوز را افزایش می‌دهد. میل‌لنگ تخت به دلیل نداشتن وزنه‌های تعادلی سبک‌تر است ولی در عوض لرزش بیشتری دارد.

از مطرح‌ترین اتومبیل‌های دارای موتور هشت سیلندر v شکل در جهان می‌توان خودروهای زیر را نام برد:

بی ام و 750i مدل 2018

شورولت کامارو SS مدل 2018

داج چلنجر R/T مدل 2018

فورد ماستنگ GT مدل 2018

جنسیس G80 مدل 2018

لکسوس LC 500 کوپه مدل 2018

اینفینیتی Q70 مدل 2018

مرسدس S63 AMG مدل 2018

در آخر باید بدانید اگر خودرویی که برای خرید در نظر دارید دارای موتور هشت‌سیلندر v8 است، خودرویی با موتور بزرگ و دارای قدرت و شتاب زیاد است ولی مصرف سوخت و هزینه تعمیر و نگهداری بالایی دارد. در این مطلب با مشخصات موتور پیشرانه هشت سیلندر آشنا شدیم، برای آشنایی با مشخصات انواع موتور خودرو با مطالب دیگر ما همراه باشید.

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *