راهنمای کامل جعبه فیوز سمند و نحوه تعویض آن !

خودرو سمند یکی از پرترددترین خودروها در جاده‌های سراسر ایران به‌حساب می‌آید و بدون تردید پس از گذشت زمان با مشکلاتی در بخش‌های مختلف مواجه می‌شود. جعبه فیوز سمند از جمله وسایل ایمنی خودرو محسوب می‌شود که مدارهای الکتریکی خودرو را از اضافه بار یا جریان بیش از حد محافظت می‌کند. هر مدار در خودرو دارای فیوز مخصوص است و بدون وجود فیوز، یک سیم اضافی می‌تواند ذوب شده یا آتش بگیرد.
چندین فیوز بزرگتر با درجه آمپر بالا از مدارهای چند ولتاژ از قبیل مدار فن‌های رادیاتور یا مدار فرمان برقی و … محافظت می‌کنند؛ از این‌رو وجود فیوزها در خودرو الزامی خواهد بود. راهنمای جعبه فیوز سمند این امکان را برای صاحبان خودرو فراهم می‌کند تا در صورت بروز مشکل، سریعا به رفع مشکل اقدام کنند.
در اینجا تلاش خواهیم کرد تا راهنمای جعبه فیوز سمند را در قالب شناخت انواع فیوزها در جعبه فیوز سمند، وظایف، زمان و نحوه تعویض هر کدام در اختیارتان قرار دهیم؛ بنابراین پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای این مطلب از توربومگ با ما همراه باشید.

برای خرید آنلاین اگزوز سمند کلیک کنید!

فیوز چیست؟

فیوزهای مورد استفاده در خودرو در شکل‌ها، اندازه‌ها و رنگ‌های مختلف تولید شده‌اند که معمولا مستطیلی یا لوله‌ای شکل هستند. فیوزهای مستطیلی دارای دو کانکتور فشار بوده که با یک سیم فیوز در یک پوشش محافظ پلاستیکی ساخته شده‌اند و در انتهای آن دو تیغه فلزی وجود دارد که در محل مورد نظر در جعبه فیوز قرار داده می‌شوند. حال فیوز لوله‌ای شکل به لامپ فلورسنت در مقیاس کوچک شباهت دارد.

فیوزها در واقع وظیفه عبور جریان الکتریکی را برعهده دارند که اگر جریان بزرگ باشد و بار زیادی عبور داده شود، ممکن است سبب گرم شدن سیم‌ها، ذوب شدن پوشش پلاستیکی و در نتیجه آتش‌ سوزی شود. فیوز جریان را در سطح نرمال نگه داشته و از خراب شدن مدار جلوگیری می‌کند و اگر جریان خیلی زیاد باشد، فیوز از بین می‌رود؛ از این‌رو اگر چراغ‌های جلو، چراغ کابین، برف پاک‌کن یا رادیو اتومبیل سمند کار نکند، باید بر اساس راهنمای جعبه فیوز سمند به تعویض فیوز خراب اقدام شود.

راهنمای جعبه فیوز سمند

راهنمای جعبه فیوز سمند ؛ شماره، آمپراژ و عملکرد فیوز

جعبه فیوز سمند سمت چپ داشبورد و زیر فرمان خودرو قرار دارد که با باز کردن درب جعبه فیوز، انواع فیوزها با رنگ‌های مختلف مشاهده می‌شود. زمانی‌که هیچ کدام از اجزای الکتریکی اتومبیل کار نکنند، می‌توان با بیرون کشیدن فیوز و بررسی شکل ظاهری آن یا بررسی نقشه فیوزها در دفترچه راهنما به بررسی فیوزها اقدام کرد. در ادامه راهنمای جعبه فیوز سمند را به صورت کامل و جامع در قالب جدول مشاهده خواهید کرد:

شماره فیوز آمپر عملکرد فیوز
F1 10A رادیو پخش پس از سوئیچ
F2 10A رادیو پخش قبل از سوئیچ مستقیم باتری
F3 5A درجه آب جلو آمپر- تایمر چراغ سقفی- جعبه کنترل کولر و بخاری
F4 10A چراغ خطر عقب راست- چراغ‌های کوچک جلو- آلارم- اخطار روشن بودن چراغ‌ها
F5 15A رله فن بخاری
F6 30A ترمز ضد قفل ABS
F7 20A بوق- مه‌شکن
F8 SHUNT مدار اتصال کوتاه (قطع تمامی فیوزها)
F9 5A چراغ‌های سمت چپ- چراغ نمره عقب
F10 30A شیشه بالابر عقب
F11 30A چراغ‌های جلو کوچک و بزرگ
F12 10A چراغ دنده عقب- حسگر دنده عقب
F13 30A چراغ مه‌شکن جلو
F14 30A بدون استفاده در خودرو سمند
F15 15A چراغ‌های درب- لامپ‌های سقف- آنتن برقی- قفل مرکزی- چراغ صندوق عقب
F16 20A فندک قبل از سوئیچ مستقیم از باتری
F17 10A حافظه رادیو پخش- سیستم دزدگیر و آژیر خطر
F18 10A چراغ مه‌شکن عقب
F19 10A چراغ پنل بخاری- چراغ جلو آمپر- چراغ رادیو-کلیدهای داشبورد
F20 30A پشتی برقی صندلی جلو
F21 30A فن بخاری
F22 20A بدون استفاده در خودرو سمند
F23 15A رله گرمکن شیشه عقب (شیشه خشک‌کن)
F24 30A موتور برف پاک‌کن- رله برف پاک‌کن- شیشه شوی
F25 5A حافظه رادیو- ساعت- آمپر آب
F26 15A فلاشر
F27 30A گرمکن شیشه عقب- گرمکن آینه
F28 15A جلو آمپر- ساعت دیجیتال- چراغ‌های خطر و ترمز
F29 30A شیشه بالابر درب‌های جلو
F30 15A چراغ جعبه داشبورد- چراغ‌های نقشه خوانی- آینه آرایش- آینه برقی
F31 30A فن 1
F32 30A فن 2
F33 SHUNT برق سوئیچ استارت
F34 SHUNT نور بالا و نور پایین
F35 30A ترمز ضد قفل  ABS
F36 30A ترمز ضد قفل ABS

نکته 1: F نماد شماره فیوز و A نماد آمپر فیوز است.

نکته 2: نحوه تعویض فیوز سمند بدین صورت است که مقدار آمپر فیوز جدید باید مشابه آمپر فیوز سوخته باشد؛ در غیر اینصورت به سرعت می‌سوزد و ممکن است سبب آتش سوزی شود.

انواع فیوز سمند بر حسب رنگ و ظرفیت آمپر

در راهنمای جعبه فیوز سمند، فیوزهای تیغه‌ای بر اساس رنگ و ظرفیت آمپر به چهار دسته اصلی تقسیم می‌شوند که به شرح زیر هستند:

  • فیوزهای Maxi: بزرگترین فیوزهای تیغه‌ای هستند که در شرایط آمپراژ بالا استفاده می‌شوند. در اغلب اتومبیل‌ها از یک یا دو فیوز ماکسی به عنوان فیوز اصلی استفاده می‌شود، سپس ATC کوچکتر یا فیوزهای Mini برای مدارهای جداگانه در جای خود قرار داده می‌شوند.
  • فیوزهای :‌ATC/ATO این نوع فیوزها به عنوان اولین فیوزهای تیغه‌ای در دهه 1970 توسط Littelfuse اختراع شده‌اند و در بسیاری از اتومبیل‌ها به‌کار رفته‌اند.
  • فیوزهای Mini: این فیوزها در مقایسه با فیوزهای ATC کوچکتر هستند و در جعبه فیوزهایی با محدودیت ابعاد قرار می‌گیرند که آمپراژهای مشابه فیوزهای ATC را پوشش می‌دهند.
  • فیوزهای Micro: این مدل فیوزها از فیوزهای Mini هم کوچکتر هستند و برای آمپراژ‌های پایین استفاده می‌شوند.
رنگ درجه آمپر Micro2 Micro3 LPMini Mini Reg Maxi
بژ 5A a a a a a ×
قرمز 10A a a a a a ×
آبی 15A a a a a a a
زرد 20A a × a a a a
سبز 30A a × a a a a

نحوه تعویض فیوز سمند چگونه است؟

راهنمای جعبه فیوز سمند در دفترچه راهنما خودرو وجود دارد و به افراد در شناخت نوع فیوز کمک خواهد کرد. با مطالعه راهنمای جعبه فیوز سمند، می‌توان به تعویض فیوزهای سوخته اقدام کرد که باید از فیوزهای با کیفیت و مرغوب با آمپرهای برابر با فیوز سوخته استفاده کرد. در ادامه مراحل تعویض فیوز‌های سوخته را بیان می‌کنیم:

راهنمای جعبه فیوز

  • با بالا بردن درب جعبه فیوز، طیف وسیعی از فیوزهای سمند با رنگ و آمپراژ متفاوت را مشاهده می‌کنید.
  • فیوز سوخته را پیدا کنید که معمولا داخل روکش پلاستیکی آن سیاه شده یا تیغه آن شکسته است.
  • فیوز شکسته را با رعایت احتیاط با دست یا انبردست بیرون بکشید.
  • فیوز‌های جدید را بر اساس مقدار آمپراژ در جای مناسب قرار دهید؛ زیرا استفاده از فیوز با آمپراژ نادرست، می‌تواند به ایجاد مشکلات جدی در سیستم برق خودرو منجر شود.
  • خودرو را روشن کنید. چنانچه بعد از روشن شدن اتومبیل، فیوز به سرعت سوخت، توصیه می‌کنیم بلافاصله به تعمیرگاه تخصصی مراجعه کنید.

جمع‌بندی

در این مطلب سعی کردیم تا راهنمای جعبه فیوز سمند را به طور کامل و جامع در اختیارتان قرار دهیم تا در مواقع اضطراری، بتوانید مشکل را برطرف کنید. انواع فیوز سمند بر حسب رنگ و آمپراژ و نحوه تعویض فیوزهای سمند را در قالب راهنمای جعبه فیوز سمند در دفترچه راهنما خودرو مشاهده خواهید کرد که می‌توانید بر اساس آن، در وقت و هزینه صرفه‌جویی کنید.

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *